Néhány fontos információ a vizsgaidőszakkal kapcsolatosan:
1. A vizsgákra már lehet jelentkezni a Neptunban, a fel- és lejelentkezés határideje minden esetben a vizsgát megelőző nap dél (12:00). Ez után az időpont után senkit nem áll módunkban a vizsgára fel- vagy a vizsgáról lejelentkeztetni.
2. A vizsgák előtti napokon konzultációt tartunk a magyaros évfolyammal közösen. Ezek mindig a vizsgák előtti szerdai napokon 14:15-15:45 között lesznek az IE 220 teremben. Tekintettel a terem korlátos (100 fős) kapacitására, kérjük, hogy mindenki csak a saját vizsgaalkalmát megelőző napon jöjjön konzultációra.
3. A vizsgák helyszínével kapcsolatban a vizsgák előtt írunk tájékoztatást.
4. A vizsgák eredményei a javítás után a Moodle-be fognak felkerülni, a megtekintés (és opcionális szóbeli) időpontjával kapcsolatban a vizsga napján adunk információt.
5. A vizsgák első feladata egy elméleti jellegű feladat lesz, ahol definíciókat, tételek kérünk számon. Akár a pontos definíciót vagy állítást is kérdezhetjük, de előfordulhatnak ezekhez kapcsolódó egyszerű kérdések is. Azon definíciók és tételek listája, amelyek ezekben a feladatokban felbukkanhatnak, megtalálható itt.
6. Ha valaki szóbelivel szeretne majd javítani a jegyén, azt kizárólag az adott vizsga megtekintésén teheti meg. A szóbelihez legalább elégséges írásbelin szerzett jegy szükséges, ettől a szabálytól semmilyen körülmények között nem áll módunkban eltérni! A szóbeli tételsor itt található. A szóbeliző kap egy véletlenszerűen választott tételt az itt felsoroltakból, amiből azonban valószínűleg nem fogunk majd mindent megkérdezni, hanem kijelölünk egy-két dolgot. A tétel mellé esetlegesen egy egyszerű feladattot is adhatunk, és egy-egy kérdést más részekből is feltehetünk. A szóbelin (bármilyen jegyért is szóbelizik valaki) alapvetően azt fogjuk felmérni, hogy a hallgatók mennyire látják az anyag összefüggéseit, mennyire vannak tisztában a fogalmakhoz és tételekhez vezető érvelésekkel, mennyire értik a fogalmak mögött rejlő motivációkat. Ebből fakadóan a javításért biztosan megkérdezünk majd valamilyen bizonyítást vagy számolást azokból, amiket a tételsoron *-gal megjelöltünk. Továbbá a vastagon szedett állításokat és fogalmakat mindenképp tudni kell már ahhoz is, hogy ne valaki ne rontson (segédeszköz nem áll majd rendelkezésre). Ezek nem egyeznek meg az írásbelin kérdezett fogalmakkal és tételekkel, a szóbeli listája bővebb. Tehát míg az írásbelin lényegében egy minimális elméleti anyagot kérünk számon, a szóbelin alapvetően az elméleten lesz a hangsúly.
7. Vannak olyan témakörök (vagy témakörrészek), melyek az előadáson szerepeltek, de nem képezik részét sem az írásbelinek, sem a szóbelinek. Nem kell tudni: a Poisson-approximáció hibáját, a Berry-Esseen-tételt, a Laplace-Ljapunov-tételt, a khí-négyzet- és t-eloszlások sűrűségfüggvényét (a származtatásukat és a fontos példákat viszont igen!), ill. a 6. hét diasorát is csak a 17. diáig fogjuk kérdezni. Ezen kívül a konvolúció nem része az írásbeli anyagának (de a szóbelinek igen) egyetlen kivétellel: független normális eloszlású valószínűségi változók összegének eloszlását lépten-nyomon használtuk, és ez akár előfordulhat az írásbelin is. Viszont természetesen a konvolúció anyagrésznél tárgyalt egyéb állítások is alkalmazhatók (de minden kitűzött feladatot meg lehet majd ezek nélkül oldani).
Mindenkinek sikeres vizsgát kívánunk!
A ZH ideje: 2024. október 22., 8:00-10:00, helye: IB025. Kérünk mindenkit, hogy érkezzen meg 8:00-ra a terembe, hogy időben el tudjuk kezdeni az írást. A ZH anyaga az első 6 hét anyaga (az elméleti anyag egészen a 6. diasor 20. diáján lévő tétellel bezárólag ér véget). Az általános szabályok megtalálhatók "Klausur und Prüfung" menüpont alatt, illetve egy gyakorló feladatsor található itt (a feladatok eredményei pedig itt).