Sziasztok!

A mai óra anyaga:

1. Technikai megbeszélnivalók:
a jövő heti gyakorlat ugye elmarad, mert nov. 1. lesz. Helyette lesz egy alkalom, amire nem kötelező jönni : november 2., csütörtök, reggel (hajnal) fél kilenc, az I.B. 134-ben.
Nagyzh lesz nov. 8-án, a terembeosztást a jövő héten megmondom. Előtte konzultáció lesz nov. 7-én 14.00-tól végkimerülésig, hogy hol azt majd megírom. A nagyzh anyaga minden a reguláris és CF nyelvekkel, nyelvtanokkal kapcsolatban. Mindent lehet használni, úgyhogy szerezzetek jegyzetet addigra!

2. Megbeszéltük a múlt heti 3c és 3d példákat.

3. Pumpálási lemma CF nyelvekre: Ha egy $L$ nyelv CF, akkor létezik olyan $N\geq 0$ szám, hogy minden olyan $w\in L$ szónak, mely hosszabb N-nél van olyan felbontása $w=uxyvz$ részre, hogy $ux^iyv^iz\in L$ és $xv\not =\epsilon$.

Ezzel a lemmával beláttuk, hogy az $a^nb^nc^n$ nyelv nem CF.
Pontosabban lásd a jegyzetben.

4. Veremautomata: definíció, üres veremmel és állapottal elfogadás. Megcsináltuk az 1. és 2. feladatot, HF a 3.
A 2. feladat megoldása .

5. Előadáson lesz majd, hogy a veremautomaták és a CF nyelvtanok egyenértékűek, úgy értve ezt, hogy pontosan azok a nyelvek generálhatók CF nyelvtannal, amik veremautomatával elfogadhatók. Előadáson lesz vagy volt két konstrukció, hogy hogyan kell CF nyelvtanhoz veremautomatát szerkeszteni. Ezekre a konstrukciókra vonatkozik az utolsó feladat, csináljátok meg.

Formális nyelvek gyakorlat (7)

2000. október 25., szerda

1. PDA kell ahhoz a nyelvhez, melynak ábécéje az $\{a,b\}$ és szavaiban az $a$ és a $b$ karakterek száma megegyezik.

2. Automata kell:
$\{a^ib^jc^k\;\vert\;i+k=j\geq 0\;\}$

3. PDA kell a következő nyelvhez:
$\{a^mb^n\;\vert\;1\leq m\leq n\leq 2m\;\}$

4. A kétirányú PDA, olyan mint a sima PDA, csak bír visszafele is menni. (Ahogy a 2VA-nál volt.) Akkor fogad el, ha végigolvassa a szót és elfogadó állapotba kerül. Kérdés: erősebb-e ez, mint a sima PDA?
(Segítség: az $a^nb^nc^n$ nyelv nem CF nyelv.)

5. Mutasd meg, hogy az $\{x\in {\{a,b,c\}}^*\;\vert\; {\vert x\vert}_a={\vert x\vert}_b={\vert x\vert}_c\}$ nyelv nem CF nyelv.
(Nehezebb feladat, a pumpálási lemmát kell élesíteni a megoldásához)

Gyakorolni még...

6. Az $L_1$ és az $L_2$ nyelveket is az definiálja, hogy bennük az $ab$ és a $ba$ minirészsorozatok száma azonos. Viszont $L_1$ ábécéje az $\{a,b\}$, $L_2$-é pedig az $\{a,b,c\}$. Mindkét nyelvre kell automata vagy nyelvtan.

7. Tervezzen automatát azon $\Sigma=\{a,b\}$ feletti nyelvhez, melynek szavaiban a magányos b-k száma meghaladja az egynél hosszabb homogén a sorozatok számát.

8. HÁZI FELADAT!!!
Az $S\ensuremath{\rightarrow}XY$, $X\ensuremath{\rightarrow}aXb\;\vert\;ab$, $Y\ensuremath{\rightarrow}bYc\;\vert\;bc$ nyelvtanhoz készítsünk PDA-t, mindkét konstrukcióval, amit tanultunk (vagy tanulni fogunk)! Elemezzük az $a^2b^5c^3$ szót mindkét automatával!