Szemelvények Bródy Ferenc írásaiból
Bródy Ferenc írott művein ritkán szerepelt a neve. Számára a közlendő volt a fontos, nem a szerző. Emiatt a lista erősen hiányos.
Az alábbi gyűjtemény nem tartalmazza filozófiai munkáit. Ott sem tüntette fel nevét.
Az elérhető művekbe érdemes betekinteni. Témában változatos, stílusa olvasmányos, szakmailag kidolgozott.
A megjegyzések János Józseftől és Rónyai Lajostól származnak.
2012
2009
2008
1995
1993
1991
- Kisiskola
Kisiskola
Ezek nem jelentek meg füzetben, zseniálisan megfogalmazott (kis) problémák. Az érték az volt benne (nekem), hogy miért pont ezeket, miért pont így választotta.
1990
- Bródy Ferenc; Vámos Tibor The Neumann compendium
World Scientific Publishing Corp., Singapore, New Jersey, London, Hong Kong, p. 695. (Series: World Scientific Series in 20 Century, Mathematics, 1.)
1989
1987
1986
1985
- Káptalan, or Collegiate Coaxing
A Local Area Network by the CAI in collaboration with IIASA Computer Service Department
third printing, IIASA, Laxenburg 1988; 62 lap.
- Darvas, P. Bródy, F. Berbekár, Gy.: Terminal and PC Server for Local Area Networks.
In: 4th Symposium on Microcomputer and Microprocessor Applications, Budapest, 1985. Vol. 2. Budapest, OMIKK-TECHNOINFORM, 1985. pp. 794-800.
- Expected Collision-Resolving Time in Tree-Lot Strategies
1985; 1 lap. [Hiába csak egy lap, ez a legjobb.]
1983
- LÓHALÁL, a Chaotic Quicknet
magyarul is, 1983, 75 old.
second printing, CAI, Bp. 1986; 74 old.
A szerző által tervezett Lóhalál lokális hálózati meghajtó tömör, pontos és elegáns leírása. A javasolt rendszer logikai szintű kommunikációt képes biztosítani a résztvevőknek (hosts). A Lóhalál megoldásait komolyan inspirálta egy akkor már létező rendszer, a Chaosnet, de egyrészt az eltérő célok másrészt az eltérő lehetőségek miatt jelentősek a különbségek. Ahogy a cím két szava is utal rá, a sebesség, a gyors működés alapvető szempont volt a tervezésben.
1981
- Some Mathematics for Evaluation and Design of Collision-Resolving strategies in Networks
SzTAKI Közlemények 1981
reprint, [magyarul is] 1983, 75 old.
3rd printing, CAI, Bp. 1985; 72 old.
1980
- KIBE character handling
1980. 39 old. [van német is.]
A KIBE olyan szolgáltatásokból álló rendszer, amellyel karaktereket kezelő eszközök (pl. számítógép, printer, plotter) kezelhetők viszonylag egységes, és eszközfüggetlen módon. Az alapul szolgáló Kód 256 karakterből áll, hexadecimális párokkal :00-tól :FF-ig. Ezek közül 128 megjeleníthető jel van (számjegyek, betűk, írásjelek, matematikai szimbólumok). Nyolc ilyen jelkészlet képezhető, váltók segítségével lehet választani közülük.
Pl. az első készlet görög, cirill, és latin betűkből áll, a második matematikai jelekből. Sok és változatos célú kontroll karaktert javasol. Lényegében a :80-:FF tartomány ilyenekből áll, a hagyományos karakteres alkalmazások mellett a grafika kapott külön figyelmet. Kidolgozta a (belső) memória és a (külső) eszköz közötti adattovábbítás mechanizmusait.
Összetett típusokat is támogat (pl. Txt, Nam, Hex, Int) a javaslat.
A KIBE működött TPA/70-es gépen, több csatolt eszközzel (pl. grafikus terminál, printer, konzol, teletype).
1979
- Floating point algorithms
3. átdolgozott kiadás, 1985. 43 old.
Az írás a lebegőpontos ábrázolású számokon értelmezett alapvető műveletek megvalósítását tekinti át, amelyeket az akkor itthon elérhető processzorokon (pl. Intel 8080, Motorola 6800) alkalmaztak. 32 bites S,E,F felosztású számokkal dolgozik (S az előjelbit, E a 2 kitevője 8 biten ábrázolva, Fa törtrész bitjei 23 biten ábrázolva), tárgyalja a gyakorlati szempontból igen fontos implementációs részleteket (rejtett bit, kerekítés, kibontott ábrázolás). A munkaterület leírása következik (a 4 byte hosszú R,P,Q regiszterek), amit a négy alapművelet (összeadás, kivonás, szorzás, osztás) részletes és pontos leírása követ. A kiegészítő műveletek (összehasonlítás, szorzat tört része, duplázás, felezés, négyzetgyök) közül az utóbbi kapja a legtöbb figyelmet.
A standard függvényeket (sin, cos, arctg, log, sh, ch, arcth, log) két változatban is tárgyalja. Ezek a hosszabb kódolású de többnyire gyorsabb "epikus", illetve a rövidebb kódolású, de kevésbé gyors "drámai" algoritmusok.
Az írás különleges értéke, hogy más megközelítésekkel szemben a technikai szempontból fontos ezernyi apró részlet mellett a matematikai alapokat is bemutatja.
- MOTOR, a Mini-Micro Blow-Up
MTA SZTAKI, Budapest 1979
second printing, CAI, Bp. 1983; 60 lap. [Van német és magyar is.]
- Firing-Squad Processors (for multiplication-plus-addition)
elemi processzorépítési gondolatok
- Vektorhossz, lineárisan
gondolatok a vektorgeneráláshoz, egész aritmetikájú hardveres implementálásra
1978
1977
1976
- Notes on the Great Quarrel
Ez egy fantasztikusan jó szösszenet. Lényegeben összefoglalja, hogy hogyan kell rendszertervezésről gondolkozni. Feri is jónak tarthatta, mert 2009-ben(!) előkereste, letisztázta és elküldte.
Aki tudja bővíteni az elérhető műveket, éretesítsen. Felveszem a jegyzékbe.
Naszódi Mátyás