Bevezetés a számításelméletbe II.

2002. február 14.


1. Milyen $n$ esetén tartalmaz az $n$ pontú teljes gráf Euler kört, Euler utat, Hamilton kört és Hamilton utat?

2. Egy oktaéder minden lapjára egy-egy azonos alapméretu tetraédert illesztünk. Van-e az így keletkezett test éleibol álló gráfban Hamilton-út?

3. A $G$ gráf pontjai egy 8-elemu halmaz 2-elemu részhalmazainak felelnek meg. Két pont akkor van összekötve egy éllel, ha a pontoknak megfelelo két részhalmaz diszjunkt. Van-e $G$-ben Hamilton-kör? És Hamilton út?




4. ZH! Hányszor kell minimálisan felemelni a ceruzát az alábbi gráf lerajzolásához? (Egy élet csak egyszer rajzolhatunk meg.)

\includegraphics{g1.eps}


5. Milyen $k$ és $l$ értékekre tartalmaz Hamilton-kört, ill. utat a $k*l$ pontból álló rács?

6. Egy $2n-1$ pontú gráf minden pontjának a foka legalább $n-1$. Bizonyítsuk be, hogy ekkor létezik a gráfban Hamilton-út!

7. HF!!!! Hogyan változhat egy gráfban a Hamilton-kör megléte, ha behúzunk illetve törlünk egy élt? Az Euler-körről tudunk valami ilyet állítani?

8. HF!!!! Egy 2000 csúcsú $G$ gráfban a minimális fokszám 1500. Biz.be, hogy $G$ tartalmaz legalább 251 páronként éldiszjunkt Hamilton-kört!

9. HF!!!! Bizonyítsuk be, hogy minden 8-reguláris gráfból el lehet hagyni éleket úgy, hogy minden csúcs foka pontosan 4 legyen.




10. (a) Legalább hány élet kell hozzávenni az alábbi gráfhoz, hogy legyen benne Euler-kör?
(b) Legalább hány élet kell kitörölni az alábbi gráfból, hogy legyen benne Euler-kör?

\includegraphics{g2.eps}



11. Van-e Hamilton kör az alábbi gráfban?

\includegraphics{g3.eps}



12. A $G_{n,k}$ gráf pontjai egy $n$ elemű halmaz $k$ elemű részhalmazainak felelnek meg. Két pont akkor van összekötve, ha a nekik megfelelő részhalmazok diszjunktak. Van-e Euler- illetve Hamilton-köre a $G_{6,3}$-nak és a $G_{16,3}$-nak?

13. * Mutassuk meg, hogy egy összefüggő gráf élei bejárhatók úgy, hogy mindegyiken pontosan kétszer megyünk végig, mégpedig mindkét irányban egyszer!

14. *, ZH! Az $n$ pontú egyszerű $G$ gráfban minden olyan $a\not = b$ csúcspárra, melyek nincsenek éllel összekötve teljesül az, hogy $d(a)+d(b)\geq n+1$. Igazoljuk, hogy $G$ minden $e$ éléhez van $e$-n átmenő Hamilton kör!

15. *, ZH! Egy $n$ tagú társaságban bármely három ember között van kettő, aki nem ismeri egymást.Tudjuk azt is, hogy a társaságban mindenki legalább $\frac{n+2}{4}$ embert ismer (az ismeretségek kölcsönösek). Bizonyítsuk be, hogy a társaság tagjai leültethetők egy kerek asztal mellé úgy, hogy a szomszédos emberek vagy ismerik egymást vagy van közös ismerősük.



Csima Judit 2002-02-14