1. Egy 2000 csúcsú gráfban a minimális fokszám 1500. Bizonyítsuk be, hogy tartalmaz legalább 251 páronként éldiszjunkt Hamilton-kört.
2. Jelölje a Mycielski-konstrukcióval kapott azon gráfot, melynek kromatikus száma . ( az egyetlen élet tartalmazó kétcsúcsú gráf, az 5 hosszú, húr nélküli kör.) Bizonyítsuk be, hogy esetén .
3. Jelölje azt a legnagyobb pozitív egész számot, amihez létezik élű kromatikus számú gráf. Határozzuk meg értékét minden -re.
4. Két légitársaság 10 város között üzemeltet járatokat. Minden járat két várost köt össze (oda-vissza) és bármely két város között legfeljebb az egyik társaságnak van járata. (Megengedett, hogy bizonyos városok között egyáltalán ne legyen közvetlen járat.) A két társaság megegyezett, hogy ha valamelyikük város és város valamint város és város között is üzemeltet járatot, akkor ugyanez a társaság nem repül közvetlenül és között. Bizonyítsuk be, hogy ilyen feltételek mellett a két légitársaság együttesen nem üzemeltethet 40-nél több járatot, 40-et viszont igen.
5. Adjunk meg az alábbi hálózatban egy maximális folyamot!
6. Milyen maradékot ad 60-nal osztva az az szám, melyre ?
7. Bizonyítsuk be, hogy ha osztója -nek, akkor .
8. Állapítsuk meg, hogy izomorf-e a maradékosztályok additív csoportja a redukált maradékosztályok multiplikatív csoportjával.
1. Legyen olyan véges egyszerű gráf melynek minden foka páros és valamely csúcsán az összes -beli kör áthalad. Bizonyítsuk be, hogy minden olyan -beli séta, amely csupa különböző élet használ fel és nem folytatható valamely már felhasznált él újbóli felhasználása nélkül, szükségképpen Euler-kör. (-beli sétának olyan sorozatot nevezünk, ahol minden -re , és .)
2. Egy -szer -es sakktábla bizonyos mezőit kijelölték, ezekre színes golyókat kell helyeznünk úgy, hogy azonos sorba, illetve, azonos oszlopba kerülő golyók nem lehetnek egyszínűek. Tudjuk, hogy semelyik sorban és semelyik oszlopban nincs -nál több megjelölt mező. Igaz-e, hogy ekkor -féle színű golyóval biztosan meg tudjuk oldani a feladatot (ha mindegyikből elég sokat használhatunk)?
3. Legyen és két véges egyszerű gráf, melyek kromatikus száma három. Definiáljuk általuk az alábbi gráfot. csúcsai az összes olyan rendezett párok, melyekre és . Két ilyen csúcs, és akkor és csak akkor van összekötve -ben, ha és is teljesül. Bizonyítsuk be, hogy kromatikus száma is három.
4. Minimálisan hány éle kell hogy legyen egy olyan -csúcsú egyszerű gráfnak, amely háromszögmentes, de tetszőleges két még összekötetlen csúcsát összekötve keletkezik benne háromszög?
5.
Állapítsuk meg a feladat elvégzéséhez minimálisan
szükséges idő hosszát az alábbi PERT diagramon.
6.
Bizonyítsuk be, hogy tetszőleges pozitív egészre
fennáll, hogy
7. Tudjuk, hogy az egész számra teljesül, hogy és Milyen maradékot ad 31-gyel való osztáskor az egész szám?
8. Legyenek és véges csoportok és homomorfizmus -ből -ba. Bizonyítsuk be, hogy tetszőleges elemre a elem rendje osztható a elem (-beli) rendjével.
1. A gráf darab pontdiszjunkt (húr nélküli) körből áll. Mi az a legkisebb szám, amelyre teljesül, hogy -hez hozzá lehet venni élet úgy, hogy az új gráfban legyen teljes párosítás? Mikor létezik ilyen szám?
2. Bizonyítsuk be, hogy ha egynél nagyobb páratlan szám, akkor -nek, az pontú teljes gráf élgráfjának, van Hamilton-köre.
3. Legyen a gráf csúcshalmaza . A gráfban az olyan és csúcsok között van él, melyekre teljesül, hogy és vagy osztója -nek, vagy osztója -nak. Bizonyítsuk be, hogy perfekt.
4. Legkevesebb hány csúcsa lehet egy olyan egyszerű gráfnak, amely nem tartalmaz háromszöget és éleinek száma legalább kétszerese az csúcsú teljes gráf élei számának?
5. Adjunk meg az alábbi hálózatban egy maximális folyamot!
6. Milyen maradékot ad 21-gyel osztva az az szám, melyre
7.
Bizonyítsuk be, hogy ha és
redukált maradékrendszer modulo , akkor
8. Bizonyítsuk be, hogy ha a csoport rendje 55, akkor minden elemére teljesül, hogy az és az elemek rendje azonos.