next up previous
Next: About this document ...

Megoldások a hetedik óra pótgyakorlatához



1. Mivel $L_1\prec L_2$, ezért létezik egy olyan f függvény, ami polinomidőben számolható, azaz van olyan k , hogy x bemenetre f(x) |x|k időben megvan, és teljesül, hogy $x\in L_1$ pontosan akkor, ha $f(x)\in L_2$. Hasonlóan, mivel $L_2\prec L_3$, ezért van olyan g, amire van olyan l szám, hogy y ismeretében g(y) |y|l időben kiszámolható és $y\in L_2$ pontosan akkor, ha $g(y)\in L_3$. Ezután a $g\circ f$ függvény egy Karp redukciója lesz L1-nek L3-ra, mivel $x\in L_1$ pontosan akkor ha $g\circ f(x)\in L_3$ és x ismeretébn $g\circ f(x)$ legfeljebb |x|kl időben kiszámolható.

2. A nyelv NP-beli, mert a színezés jó lesz tanúnak. Megmutatjuk, hogy a 3-SZIN problémát vissza lehet vezetni a 4-SZIN problémára, ez teljessé teszi az állítás igazolását.
A visszavezetés legyen következő: egy G gráfhoz hozzárendeljük azt a G' gráfot, amit úgy kapunk, hogy G-hez hozzáveszünk egy új pontot és ezt az új pontot minden G-beli régi ponttal összekötjük. Ez a leképezés gyorsan számolható: G-ből G'-t megkonstruálni O(n) lépés. Ha G-hez van 3 színnel színezés, akkor G'-t ki tudjuk színezni négy színnel: az új pont kapja a nagyedik színt, mindenki más, meg azt, amit G-ben. Fordítva, ha G' színezhető 4 színnel, akkor biztos, hogy az új pont színét egy G-beli pont se kaphatja, ezért a G-beli pontokon csak 3 színt használunk, vagyis van G-re egy 3 színnel színezésünk.

3. RH1 NP-beli, mert tanúnak jó az az indexhalmaz, amely indexhez tartozó súlyok kiadják a b-t.
Kell még az, hogy vissza lehet rá vezetni egy NP-teljes problémát: ez az RH lesz. A visszavezetés a következő: egy $(s_1,s_2,\cdots, s_n, b)$ RH kérdéshez rendeljük hozzá az $(1,2s_1, 2s_2, \cdots, 2s_n, 2b)$ RH1 kérdést. Ez gyorsan megy (lineáris idő). Ha az eredeti RH problémának van megoldása, akkor az RH1-nek is van, ugyanazok az indexek jók lesznek. Ha meg az RH1-esnek van megoldása, akkor az csak úgy lehet, hogy az 1-et nem használtuk, mert minden más súly páros és a 2b is az. Ekkor viszont a kiválasztott indexek jók az RH probléma megoldására is.

4. A teljes feladatsorban szerepel a megoldás a Bonyolultsági osztályok 58. feladatnál.

5. Adunk egy lineáris algoritmust. Csinálunk egy szélességi bejárást. A páratlan szinteket színezzük kékre a párosakat pirosra. A keresztélek okozhatnak csak bajt: ha van keresztél, akkor nem lehet jó színezést csinálni, mert akkor van páratlan kör a gráfban. Ha nem találunk keresztélet, akkor meg végig tudjuk csinálni a bejárást és így a színezést is.

6. Adunk egy polinomiális algoritmust (lineáris, ha éllistával adott a gráf, különben négyzetes). Először nézzük meg, hogy összefüggő-e a gráf. Ha nem, akkor semmilyen fa nincsen, elutasítunk. Ha összefüggő, akkor hagyjuk el az S halamaz pontjait a beléjük vezető élekkel együtt és készítsük el a maradék gráf egy feszítőfáját. Ez eddig lineáris idő. Ha nincs feszítőfa, csak erdő, azaz a maradék gráf nem összefüggő, akkor biztosan nincsen olyan fa, amiben az S-beliek elsőfokúak. Ha van feszítőfa a maradékban, akkor megnézzük, hogy be tudunk-e kötni minden S-beli pontot egy éllel a fába. Ha igen, akkor van egy jó fánk, ha nem, akkor az azt jelenti, hogy bizonyos S-beli pontok csak más S-belieken keresztül kapcsolódnak a maradék gráfhoz, azaz ekkor az a pont, ahol kapcsolódnak nem lehet első fokú, tehát elutasítjuk a bemenetet. Ez az ellenőrzés a végén megvalósítható az S-beli pontok szomszédainak végignézésével, azi lineáris idő éllista esetén.

7. Visszavezetjük rá a Hamilton-kör problémát. Nagyon hasonlóan járunk el, mint a 4. feladatnál: egy G gráfhoz elkészítünk egy G'-t az alábbi módon: felveszünk két új pontot G-n kívül, u-t és v-t. u-t összekötjük G egy p pontjával, v-t meg a kiválasztott p pont szomszédaival. Ezen kívül még kijelöljük S halmaznak a G'-ben az $\{u,v\}$ halmazt. G' konstruálása gyorsan megy. Ha G-ben volt H-kör, akkor G'-ben lesz olyan fa, aminek elsőfokú csúcsai u és v: a H-körből elhagyjuk az egyik, a kiválasztott p ponton át menő, élet és hozzáveszük a p-u élet és azt a v-be vezető élet, ami az elhagyott él másik végpontjából indul.
Fordítva: ha van olyan fa G'-ben, amiben csak u és v elsőfokúak, akkor abban a fában mindenkinek más pont foka 2 kell, hogy legyen. Van ugyanis összesen n+2 pont, ezen egy fa n+1 élű. n+1= fokszámok összege osztva kettővel, azaz $n+1=0.5(1+1+\sum d_i)$ ahol a szummában minden $d_i\geq 2$ és n tag van. Ebből adódik, hogy minden di=2. Ez viszont azt jelenti, hogy a fa egy Hamilton út az u és a v pontok között. A Hamilton út G-beli részéhez hozzávéve egy alkalmas p-re illeszkedő élet, H-kört kapunk G-ben.

8. A teljes feladatsorban szerepel a megoldás a Bonyolultsági osztályok 47. feladatnál.



 
next up previous
Next: About this document ...
Judit Csima
1999-12-16